Moz Nedir?

Moz Nedir?

Web sitelerinin daha üst sıralarda yer alabilmesi için Moz Rank skorlarına ihtiyaçları bulunmaktadır. Moz Rank ile hem sahip olunan web sitesi hem de farklı sitelerinin içeriklerinin ve linklerinin kalite kontrolü yapılabilmektedir. Moz Rank hesaplama işlemi sırasında bazı kriterler önemli yere sahiptir. Bu kriterler şu şekilde sıralanmaktadır;

Web sitesi içerisindeki makalelerin özgün olması, Web site içerisinden dışarıya link verme, Web sitesinin kuruluş yılı, bir başka deyişle yaşı,

Web sitesi içerisinde makalelerin özgün ve kaliteli olması skoru yükseltecek işlemler arasında yer almaktadır. Makaleler içerisinde link veriliyorsa bu linkin moz rank içerisindeki spam değerine bakılmaktadır. Eğer spam değeri düşükse link vermek artı bir puandır. Fakat spam değeri yüksek olan riskli bir web sitesine link veriliyorsa bu aksine skoru düşürmektedir. Web sitesinin yaşı da skoru etkileyen faktörlerden bir tanesidir. web sitesinin yaşı ne kadar fazlaysa Moz Rank değeri de o kadar yükselmektedir.

 

Özellikle Google tarafından yapılan analizler sonucunda web sitesinin üst sıralarda olması web sitesi sahipleri için önemli yere sahiptir. Bu ölçüm için algoritma hesabı yapan araçlardan bir tanesi Moz Rank olmaktadır. Moz Rank hesaplamayı yaparken üç parametre kullanmaktadır. Bu parametreler şu şekilde sıralanmaktadır.

PA: Page Authority Bu değer domain altındaki sayfaların kaliteli olup olmadığını ölçmektedir. DA: Domain Authority Bu değer domain bakımından değerlendirme kriteri olmaktadır. Alan adı bu kriterde çok önemlidir. Hangi kaynaklardan link alıyor, gelen bağlantılar kaliteli mi gibi soruların cevapları ölçülmektedir. SS (Spam Score) Web sitesinin spam skoru en önemli kriterlerden bir tanesidir. Spam skorunun düşük olması web sitesinin daha güvenilir olduğu anlamına gelmektedir.

 

Analiz Araçlarının sizler için sağlamış olduğu SEO Araçları ve Stok Araçlarını satın almak için sitemize üye olabilir ve anında sipariş geçebilirsiniz. Analiz Araçları'na üye olmak için canlı destek ekibimizden yardım alabilirsiniz. Analiz Araçları Türkiye'nin en uygun fiyatlı ve en kaliteli SEO Araç sağlayıcısıdır. Analiz Araçları'nda tüm SEO araçlarını daha uygun fiyatlara kullanabilir test edebilir ve ardından ücretli sürümlerini satın alabilirsiniz.